GönDAK Öncülüğünde Tatbikat

Ekiplerden Deprem Tatbikatı
GönDAK Öncülüğünde Tatbikat

  Gönen Doğal Afetler Arama Kurtarma Derneği GönDAK yıkılan İHL yurdu enkazında Cumartesi ve Pazar günleri  deprem sonrası arama kurtarma tatbikatı yaptı.

  GönDAK öncülüğünde yapılan tatbikata Ayvalık dan Adak, İstanbul dan  Anak Adana dan K9 Köpekli arama kurtarma ekipleri katıldı.

    Enkaz da köpekli aramanın yanı sıra iki ayrı ekip; çevre güvenlik önlemleri, seyyar jeneratörlerin çalıştırılması, enkazların kırılması ve demirlerin kesilmesi ile enkaz altından yaralıların kurtarılması ve sağlık ekiplerine teslim edilmesi tatbikatını da gerçekleştirdiler.

 

     GönDAK başkanı Ünsal Acar 1999 yılında kurulan derneğin; Gönen ve çevresinde yıkılan binalar üzerinde yirminin üzerinde tatbikat gerçekleştirildiğini, derneğin 80 civarında üyesi olduğunu, bu üyelerden 34 kişinin eğitim almış operasyonel üyelerden oluştuğunu, derneğin ulusal federasyon derneklerine üye olduğunu, Gönen ekibinin Van depremine 15 kişi olarak katılıp can kurtardığını, 2004 de Konya daki bir bina  çökmesi sonrasında kurtarma ekibi olarak görev yaptığını, yerel tatbikatların yanı sıra Yunanistan da da  ortak tatbikata katıldıklarını ve üyelerinin tamamının gönüllülerden oluştuğunu belirtti.

İletişim: Başkan Ünsal Acar 05322864966 Başkan Yard. Kadir Akbulut 05323836011

Keşif’in Yorumu: Göndak’ı hiç şüphesiz tebrik etmek lazım. İşte gerçek sivil toplum kuruluşu bu. Rant yok, koltuk yarışı yok, yemekli toplantılar, çıkarlar, menfaatler, çatışmalar, hizipler yok. Hizmet var, gönüllülük var, insan ve ülke sevgisi var. Gündüz 30 derece sıcağın ortasında, işini gücünü bırakıp iki gün sürecek tatbikata katılmak, bir kuruşluk bir menfaati olmadan da bu işi yapmış olmak her babayiğidin harcı değildir. Toplumumuzda benim ne menfaatim olacak diyerek hiçbir sivil toplum ve cemiyet hizmetinde olmayan , kendinden başka kimseye bir hayrı dokunmayan kişiliksiz kişileri kınamak isterim. Yaşasın Göndak helal olsun Göndak üyelerine, gönüllülerine.

Keşif Dergisi Haber www.kesifttv.net  www.gonendenhaberler.net 0536 6062730 28.7.2013

 
   1943 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KeşifTV
Örnek Prefabrik Evler
AraziTV
Örnek Prefabrik Evler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret353265
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732