Keşif Dergisi1.Sayı

2.Sayfa

Karikatür Sanatçısı Kaya Karataş Sanata Olan İlgisizlikten Muzdarip

      Ünlü karikatür ve mizah dergileri Limon, Orkinos, Çarşaf, Gırgır, Timsah gibi yayınlarda kalem oynatan, çizen, yazan Kaya Karataş 1986 ve 1990 yıllarındaki çalışmalarına ve sanat hayatına özlem duyuyor.

      Ulusal karikatür yarışmalarına da katılan Karataş, Gönen’deki mütevazı iş yerinde hem reklamcılık yapıyor, hem de Üüf isimli kendine ait aylık karikatür dergisini çıkarmaya çalışıyor. Dergisi için kaynak arayışı içinde olan Kaya Karataş, belediyeden destek istemiş, kaymakam ile görüşmüş, ancak aradığı sonuca ulaşamamış.

      “Mizah ile kısayoldan her şeyi anlatabilirsiniz,” diyen Karataş’a kültür ve sanat adına yetkililer, ilgililer, ve toplumun katmanlarınca destek olunmasını, sahip çıkılmasını tavsiye etmekten başka bir şey yapamıyoruz. Keşif Kültür Sanat Grubu…

3.Sayfa

Sığırcılar Programı Hayırlı Olsun Zeki Can – Küpçıktı

      Türkiyem TV Keşif Programı’nda Sığırcılar isimli dosyaya konuk olan büyük baş hayvan üreticisi Gönen’in Küpçıktı Köyünden Zeki Can ile programın yapımcısı ve sunucusu Kadir Demircan, sığırcılık üzerine konuştular. Zeki Can’ın sığırcılıkla ilgili tespitleri, şikayet ve önerilerini dinlemek için, Türkiyem TV’deki Keşif Programı’nı izlemek en iyi bilgilenme metodu olsa gerek.

Koyuncuğa büyük ilgi. Emekli Abdullah Döğüş Koyunlarıyla Mutlu

      Atalarımız, Marmara Bölgesi için “Buğday ve koyun, gerisi oyun…” demişler. Ne kadar güzel ve doğru bir tespit… Sepetçi Merası’nda 60 civarında koyun güden çoban patron Abdullah Döğüş, koyunlarıyla, koçuyla, köpeğiyle mutlu ve huzurlu olduğunu söylüyor ve ekliyor. “Keşke bu işi gençler de yapsa. Köyü terk edip şehirde iş için kapı kapı dolaşmasalar.” diyor

4.Sayfa

      Önsöz0

5.Sayfa

Baraj Kıyısında Kafa Dinlemek  Gaybular Gözleme Bahçesi

               Yenice- Gönen arası kara yolu üzerinde, Gaybular köyünde  Gönen barajı kıyısında bulunan bahçesini halka açan Ayşe Turhan  isimli girişimci ev hanımı müsafirlerine odun ateşinde ve toprak fırında  gözleme de yaparak vatandaşların doğa özlemlerine katkıda bulunuyor.

Babasına ait ceviz bahçesini düzenleyerek kırsal turizm alanında çay  ve gözleme bahçesi olarak hizmet yürüten Ayşe Turhan a eşi Şerif Turhan da yardım ediyorr. Gönen ve Yenice halkını bahçesine davet eden ayşe hanım,  aalternatif bir mekan olsun istedik. Hafta sonları aileler çocuklarıyla birlikte gelerek barajın kenarında dinleniyorlar. Buranın çok temiz havası var. Burada orman, ırmak, gökyüzü görmek, su ve rüzgar sesi dinlemek  isteyenlerin uğrak yeri oldu dedi..

6.Sayfa

Sıradışı Bir CHP li  Sekreteri Başörtülü ve Beş Vakit Namaz Kılıyor

      Muzaffer Karataş, Biga’nın Karabiga Beldesi’nin belediye başkanı. Emekli bankacı, ekonomist, güler yüzlü, tatlı dilli, halkla barışık, halkın değerleriyle barışık, sıra dışı bir portreyi Keşif gördü ve herkesle paylaşmak için Keşif Programı ile televizyona taşıdı.

      CHP adayı olarak girdiği seçimlerden başarı ile çıkan Karataş, beldede yaptığı birçok reform değerinde hizmetlere ek olarak, Çanakkale Şehitleri’nin yattığı küçük bir mezarlığı da restore ettirip anıt mezar haline getirerek, herkesin gönlünde taht kurmayı başarmış bir sima. Keşif ekibinin bakış açısına göre de, Çanakkale’nin Mustafa Sarıgül’ü. CHP’li bir belediye başkanının sekreteri, başörtülü bir bayan. Kendisi de, beş vakit namazını bırakmayan bir isim. Helal olsun demekten ve hizmetleri için tebrik etmekten başka bir şey diyemiyoruz. Darısı diğer mevkidaşlarının başına…

7.Sayfa

Gönen İHL den Bilim Projeleri / İmam Hatipler Rekabette

      Ak Parti iktidarıyla eğitim eşitliğinin önündeki engeller kaldırılıp, İmam Hatip’lerin önün açılmasıyla şahlanışa geçen İmam Hatip Liseleri, TÜBİTAK ile birlikte çalışmaya başladı. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı adıyla Türkiye genelinde seçilen 1000 pilot okuldan biri de, Gönen Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. Gönen İmam Hatip Lisesinde 25 proje ile okulun içinde düzenlenen fuara katılan öğrenciler, katılımcılara projelerini anlattılar. 16 – 17 Mayıs’da düzenlenen fuara katılımcılar büyük ilgi gösterdi.

      Kendilerine fırsat verildiğinde ne kadar büyük çaplı projeleri ve işleri başarabileceklerini kanıtlayan gençleri kutluyor, kendilerine desteklerin ve başarılarının devamını diliyoruz.

8.Sayfa

Yörük Çadırı  Yörük Kültürünü Yaşatan Bir Karadenizli

      Turizm deyince kültürümüz ve sanatımız aklımıza gelir. Kültür ve sanatımızı yaşatmak da, hepimizin boynumuzun borcu olsa gerek. Susurluk, Balıkesir arasında BP benzinliği içinde Karagül Erkar Petrol işletmelerince ve Hasan Ersoy’un girişimleriyle kurulan Yörük çadırı, herkesi kendine hayran bırakıyor. Demirkapı mevkii Balıkesir, Bursa karayolu üzeri 24. Km de bulunan bu çadırı görmek, görüntülemek ve içinde buz gibi Susurluk ayranı içmek için, meraklılarına öneride bulunuyoruz. Ve Karadeniz’li biri olan Hasan Ersoy’u Yörüklerle ilgili bir kültür eserini hayata geçirmesinden dolayı kendisini Yörükler adına kutlamak isteriz.

9.Sayfa

Medine de Bir Gönenli Girişimci / Okta Hurma Bahçesi

      Medine’ye gidenler, orada Peygamberimizi, Efendimizi bulurlar, tanışırlar, konuşurlar. Ancak birde o kızıl kumsal çöllerde bir hemşerilerini de gördüklerinde, hoş bir duyguya kapılırlar.

      Geri dönüşlerinde yanlarında getirecekleri kutsal toprakların en güzel hediyesi olan hurma almak isterler. Hurma bahçesine giderler, hurma ağacına tırmanırlar, sonra hurma deposuna gidip, bahçedeki çöl ağaçlarının gölgesinde veya çul çadır içinde nostaljik bir kahvaltı yaparlar. Veyahut öğle yemeği yerler. Sonra, peygamber hurması başta olmak üzere, görüntü ve lezzeti birbirinden farklı onlarca hurmanın tadına bakarlar. Sonra bundan on kilo, bundan on kilo, şundan da beş kilo şu adresime gönderin diye siparişlerini verirler.

Adı Okta Hurma Bahçesi’dir. Sahibi de, Gönen’in Sarıköy beldesinden, Recai Yenimahalle’dir. Herkes umreye ve hacca yakınlarını yolcu ederken, kutsal topraklara Allah dostlarına selam gönderirken, bizim Recai’ye de selam söyleyin derler. Türkiye’den binlerce kilometre uzakta, medeniyetlerin şehri, Osmanlı’nın kenti Medine’de bir girişimci, yatırımcı, işletmeci, Recai Yenimahalle’ye selamlar olsun.

10.Sayfa

Reklamcılıkta  Son Teknoloji   Karataş Reklam Bölgede Tek…

      Reklam deyince akla, yapılan işlerden halkın haberdar olması, bilgilendirilmesi gelir. Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Yine bir tabirle, Yahudi’nin gelirlerinin yüzde doksanını reklama harcaması, konuşulan reklamla ilgili konulardan bazılarıdır. Reklamda cimrilik demek, yerinde saymak, statükoculuk ve teknolojiden geri kalmışlık demektir.

      Dev poster baskıları, duvar tabelaları, araç baskıları, araç giydirmeleri konularında uzman ve deneyimli olan ve aynı zamanda bölgedeki diğer reklamcılarda bulunmayan son teknoloji dev renkli baskı makinelerine sahip olan Karataş Reklam’ı ve Kaya Karataş’ı bölgemiz esnafına iş dünyasına ve çeşitli hizmetlerin tanıtımına sunduğu katkıdan dolayı tebrik ederiz.

11.Sayfa

İsmail Zorlu Ağlatıyor  Kabe Önünde Sabah Sohbetleri

      Kutsal topraklara, ibadet etmek, ziyaretlerde bulunmak, dünyadaki halimizi gözden geçirmek, tefekkür etmek için gidilir. Allah’ın evi Kabe de, tavaf edilir, Merve ve Sefa tepesi arasında sayı yapılır, tevbe-i istiğfar edilir. Medine’de Peygamberimizin kabri başında, Peygamberimizin evinde, onunla buluşulur, ona sığınılır, onunla konuşulur ve kalpler onunla muştulaşır. Sahabe hayatları, mucize olaylar, İslam – küfür mücadeleleri anlatılır, Peygamberimizin örnek hareketleri ve sahabeden kesitler sunularak gönüller fethedilir.

Medine-i Münevver’deki Ravza-i Mutehhara’nın bahçesinde sabah namazı sonrası tan yeli ağarmadan, hafif soğuk esen rüzgârın altında, akıcı uslubuyla o anları yaşarmışçasına, kendinden geçermişçesine, coşmuş aslanlar gibi kükreyerek sahabenin hayatını anlatan İsmail Zorlu Hoca’yı bilenler vardır içinizde. Onun sohbetlerini oralarda tekrar dinlemeyi arzulayanlar vardır içinizde. İşte imanı iç dünyada yaşamak ve yaşadığını cümlelerle ifade edebilmek, ifade edilişinin sonunda, dinleyenlerini hıçkırıklara boğarak ağlatanlar vardır. İsmail Zorlu’yu kutlarız. Sohbetlerini dinlemek isteyenler için, illa da Mekke’ye gitmeye gerek yok. Keşif ekibi sizin için gidip, bütün programları çekti ve www.ravzaturizm.com da yayına sundu. Vakti olan, merak eden, coşmak isteyen izlesin.

12.Sayfa

      Ege Denizinde Vira Vira Hüseyin Topçu Ayvalık

      Yeryüzünün üçte ikisi denizdir. Denizlerde, Allah-u Teala kulları için ne büyük nimetler, bereketler, bolluklar yaratmıştır… Denizlerde, canlılar için çeşitli rızıklar vardır. Yine denizlerde, her canlının mutlaka bir rızkı vardır. “Vira Bismillah!” diyerek seher yelinde, şafak vaktinde denizlerde sabahlamış ve bütün gece boyunca balık avlayarak rızıklarını kazanmak için çalışmış işçiler vardır. Balıkçıların yakaladığı balıkları denizden kasalara, kasalardan tezgahlara, tezgahlardan sofralara ulaştıran kardeşler vardır.

      Balıkesir, Ayvalık’da Kardeşler Balıkçılık vardır. Vira Vira Kardeşler Balıkçılık. Vira Vira Hüseyin Topçu… Hepinize selamlar. Bütün balıkçılara selamlar. Seherde balık avını izlemek için, balıkçıların ekmek mücadelesini görmek için, www.kesiftv.net de Üretici Dünyası dosyasında balık avını izleyebilirsiniz.

13.Sayfa

İstanbul da Senegal Günü  Mustafa Sabu Senegal Gününde

      İslam tek bir millettir, küfür de tek bir millet… Müminler ancak kardeştirler. Biz sizi dil, renk, ırk ve çeşitli kabileler halinde, birbirinizle tanışasınız, kaynaşasınız diye yarattık mealinde ayetler vardır. Allah da, Mustafa Sabu’yu siyah olarak yaratmıştır. Siyah olarak yaratılması, Senegal’de doğup büyümesi, Mustafa Sabu’nun elinde ve iradesinde olan bir şey değildir. Hiçbirimizin beyaz olarak doğma, siyah olarak doğma, kürt olarak doğma, türk olarak doğma, uzun boylu olma, kısa boylu olma, kız veya erkek olarak doğma ve büyümede seçme hakkı yoktur.

      Kardeş ülke Senegal’de Hidayete Erenler Hazinesi isimli cemaatin İstanbul’daki Aksaray şubesi, Peygamberimizi anma ve tanışma günü tertipleyerek Türkiye ve İstanbul’daki Senegal’lileri buluşturup gönüllerini coşturuyor. Keşif ekibi oradaydı. Zenci Müslüman kardeşlerimiz, Kuran dili arapça ile Kuran okuyup, kendi dillerinde de ilahiler söyleyerek coştular ve coşturdular. Selam olsun ümmete, selam olsun İslam milletine, selam olsun Senegal’lilere.

14.Sayfa

Hasan Özçağlayan İle yeni dönem  Sevildi, Sevdirdi, Çalıştı  ve Kazandı

      Hasan Özçağlayan. O, Gönen Ticaret Odası Başkanıydı. Çalıştı, çabaladı, Gönen için birşeyler yaptı. Yeniden seçimler oldu, aday oldu, ekibini kurdu, kendi gücüyle yeniden üyelerin teveccühünü kazanarak başkan seçildi. Şimdi yeni dönem, daha farklı yeniliklerle ve güzelliklerle geçecek gibi. Hakiki bir Gönen’li, Gönen sevdalısı ve Gönen için çalışan, Gönen’in değerlerini gözeten bir Gönen evladını Gönen Ticaret Odası’nın başkanlığına layık bulanları ve destekleyenleri kutlarız. Hep böyle iyi insanlar, iyi yerlere gelmeli ve hep iyi insanlar desteklenmeli.

      Ticaret Odası demek, bir ilçenin ticaret sahipleri demek, o şehrin atardamarları demektir. Hasan Özçağlayan ve ekibine, başarılar dileriz.

rimizN uazm �~j rapça ile Kuran okuyup, kendi dillerinde de ilahiler söyleyerek coştular ve coşturdular. Selam olsun ümmete, selam olsun İslam milletine, selam olsun Senegal’lilere.

15.Sayfa

İbrahim Mutlu Borsa Başkanı Oldu Ticaret Borsasına Yeni Neferler

      Köyde doğmuş, köyde büyümüş, çiftçi çocuğu, çarıklarıyla tarlalarda çift sürmüş, tohum ekmiş, üretmiş bir portre. Tarımsal sanayi çalışmalarına yönelmiş, hayvancılık ve tarım alanında bir çok önemli projelere imza atmış, başarmış, şirketlerinde yüzlerce insana iş, ekmek ve aş vermiş, ilçenin sosyal, kültürel, maddi ve manevi değerlerine hakiki bir Gönen evladı olarak sahip çıkıp destek vermiş bir insan. İbrahim Mutlu.

      Herkes, herşey oldu, herkes başkan oldu, o kadar iş yaptık, bir dernek başkanı bile olamadık diye esprilerde bulunan İbrahim Mutlu’nun Gönen Ticaret Borsası Başkanlığı anasının ak sütü gibi helaliydi, hakkıydı ve nihayetinde başkanlığı kazandı, üyeleri güvenip teveccüh gösterdiler, layık buldular. Hayırlı olması, Allah’ın mahcup etmemesi ve Gönen için hayırlı projelere imza atması dileği ve duasıyla.

16.Sayfa

Mekke Hayvan Pazarı / Haftanın Yedi Günü Açık

      Heryer çöl, kum, taş yığını… Bir tek ağaç, toprak, tarım arazisi canlı olmayan bir bölge. Kutsal topraklar, Suudi Arabistan, Mekke, Medine, Cidde… Keşif ekibi, kutsal topraklarda gezdi, gördü, araştırdı, merak etti, sordu. Sonra da hayvan pazarına gitti. Hayvan pazarında develer, koca kuyruklu koyunlar, sırtı sivri ineklerden başka hayvan yoktu. Mekke’de haftanın yedi günü hayvan pazarı vardı. Peki bu hayvanlar nerede yetişmişler, ne yerler, ne içerlerdi?

Öğrendik ki, Kızıl Deniz’den alınan arıtılmış deniz suyu ile oluşturulan otlaklarda ve suni çimen üretme makinelerindeki otlar ile bu hayvanlar yüksek maliyette besleniyor ve koyunun tanesi 500 ile 1500 TL arası. Sığırın tanesi 2000 ile 6000 TL arası. Türkiye’deki fiyatlarla eşdeğer, müşterye sunuluyor. Dünyanın her yerinden, tabi ki müslüman ülkelerden gelen işçi çobanların baktığı ve satışlarını yaptığı bu hayvanların sahiplerine ulaşmak mümkün olmadı. Kutsal toprakları, kutsal Mekke şehrini ve bu mübarek hayvanları görmek istiyorsanız, hayvan pazarına mutlaka uğrayın.

17.Sayfa

Tohum Üretiminde Lider   Alfa Tohum

      Şinasi Coşkun. Üreticiye hizmet sunabilmek amacıyla Gönen’de depoyu andıran küçük bir yerde başladığı tohumculuk serüvenine Alfa Tohum markasıyla damgasını vurarak önce Gönen çevresinde, sonra Marmara, daha sonra Türkiye ve dünya genelinde ün yapan bu adam, sertifikalı tohumculuk üretimiyle de başarılarını perçinleyerek, çiftçinin gönlünde taht kurmayı başarmış, müstesna bir şahıs.

      Türkiye’deki tüm ziraat odaları, tarım bayileri, üretici birlikleri, modern çiftçiler, büyük ve küçük bütün çiftçilerin sorduğu, danıştığı, bir adam. İşte ülkemize böyle beyinler, böyle sevdalılar, böyle mucitler lazım. Yeni üretim ve deneme alan çalışmaları, yatırımları, proje ve hedeflerinin, çiftçimize ve ülkemize, hayırlı olması dileğiyle.

18.Sayfa

Hafriyat ta İleri Teknoloji   Can Hafriyat Özcan Çalık

      Modern bir kente ulaşmanın adımları yapılaşmadan geçer. Yapılaşmada maliyetleri düşürecek olan Avrupa da uygulanan makine teknolojileri nin ülkemizde de uygulanmasıdır.

     Önceden bir temel için işçiler aylarca kazma kürek çalışırlar, traktör römorkları ile topraklar atılır, zaman israfı, işçi ve hafriyat maliyetleri  yapı bedellerini ona, yirmiye kadar katlardı.

      Can hafriyatın sahibi Özcan Çalık son sistem makineleşmeyle, Gönen ve çevresinde  yaptığı kazı, yıkım, taşıma, doldurma gibi işlemlerle herkesin işini kolaylaştırarak, pratik çözümler ve uygun maliyetle adeta  modern şehirleşmenin mimarı haline gelivermiş.

Cami, okur gibi  ufak tefek hayır hasenat amaçlı  hafriyat çalışmalarına da hayır demeyen, bir zamanların Gönen güreş ağasıda olan Özcan Çalık a çalışmalarında başarılar dileriz. 

19.Sayfa

Un Fabrikası Yeniden Hizmete Girdi  Aygül Un Fabrikası Üretimde

   Tarımsal sanayileşmede Gönenin en köklü firmalarından olan Mutlular Şirketler topluluğu bünyesinde bulunan  ve uzun süredir faaliyetine devam etmeyen Aygül Un fabrikası, uzun bir  aradan sonra köklü değişiklikler ve yenilikler ile yeniden hizmete başladı.

20.Sayfa

Camileri İman Edenler Onarır Sepetçi Köyü Camii

    Allah’ın  mescitlerini, ancak Allah’a ve Ahret gününe iman eden, gereği üzere namaz kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder, onarır. İşte hidayet üzere bulunanlardan oldukları umulanlar bunlardır”. Tevbe 18:”

”Allah’ın  mescitlerini, içlerinde Allah’ın  ismi anılmaktan men eden ve yok olmaları yolunda çalışan kimselerden başka, daha zalim kim vardır? Bunların mescitlere ancak korka korka girmek hakları olabilir. O kafirlere dünyada zillet ve rüsvalık vardır. Ahrette en büyük azap ta onlarındır”. Bakara 114

     Saraçlar köyü Sepetçi mahallesindeki harap olmuş caminin onarımı için harekete geçen köy muhtarı Ali Öztürk ve Sepetçi köyü sakinlerinden Abdulalh Döğüş, Sezai Ceylan, Zeki Ceylan ve diğer köy sakinleri mescidin onarımı için kolları sıvadılar.

     Herkesin yardım ve desteklerini beklediklerini söyleyen Abdulalh Döğüş, köyde 8 haneyiz, 22 nüfuslu bir köyüz. Camimizin minaresi sağlam, beş vakit ezan dinliyoruz. Cumaları  ve teravihlerde Saraçlara gidiyoruz. Camimiz bakımsızlıktan harap oldu.  Alalhın evini korumak, yıkılmasını önlemek istiyoruz. Camiyi görünce içimiz burkuluyor. Köy halkı fakir, hayırseverlerin desteğini bekliyoruz. Almanya dan bir hayırseverimiz  katkı sağladı ancak yeterli olmayacak gidi. Diğer hayırseverlerimizin desteklerine de ihtiyacımız var. Dedi.

21.Sayfa

Pirinç Üretiminde Tarladan Tüketiciye  Durmuş Özen

    Pirinç üretiminde Gönen Türkiye nin önemli şehirlerinden biri. Çeltik fabrikaları üreticinin çeltiklerini aldığın gibi, kendileri de  modern çifçi olarak üretime başlamışlar. Bunlardan biri de hiç şüphesiz tarladan sofraya sloganıyla piyasalara hitap eden ve toptan ürün veren Özentaş Çeltik Fabrikası.

   Durmuş Özen, Furkan Taşcı, Fevzi Bozoğlu ve Deniz Babayaka tarafından kurulan fabrika  Gönen ve Karacabey deki ekim alanlarında 9.000  dekar alana çeltik ekiyor, ayda 4.000 ton çeltik işliyor, 5 ve 25 kiloluk Furkan Baldo, Furkan Gold Baldo isimleriyle kaliteli Gönen Baldo pirincini Türkiye geneline servis ediyor.

   Keşif ekibi fabrikayı ve çalışmaları yerinde inceleyerek çekimler de yaptı. Sıkıntının, çiftçinin malının para etmemesi, maliyetlerin yüksek, karların az olmasının çitçiyi derin derin düşündürdüğünü söyleyen Furkan Taşçı, biz de piyasadaki fiyatlara göre alım yapmak durumundayız, elimizden bir şey gelmiyor diyor.

22.Sayfa

Su Değirmeni Unu  Halil Ayar 

    Eski su değirmenleri tarih oldu, nostajı olarak taşlarını evlerimizin, tesislerimizin önüne koyar özlem giderir olduk.

   Ancak su değirmenlerine dönüş başlayacak gibi. Organik gıda deyince ilk başta ekmek ve aynı zamanda ekmeğin hangi unla yapıldığı akla geliyor. Su değirmeninde öğütülmüş hakiki buğday unundan köy ekmeği, kepekli ekmek yapıldığında lezzeti ve dayanıklılığı bir yana insan sağlığı için de ayrı bir şifa kaynağı olduğunu doktorlar, diyetisyenler, şifalı bitki uzmanları belirtiyor.

    Halil Ayar isimli bir vatandaş girişimci de   Dursunbey ilçesinde Suçıktı mevkii, Kavacık Köyünde kiraladığı su değirmenini çalıştırarak yüzde yüz doğal kepekli su değirmeni ekmeklik un üretimi yapıyor. Sağlığını ve lezzeti düşünenler Halil beyi arasınlar.0535 6782485

Önemli bir not:Halil Ayar beyi keşif ekibi yerinde inceledi. Adam kendisini bu işe vermiş, ancak zor şartlarda üretim yapıyor, talep az, vatandaş bilinçsiz. Bu girişimciye sahip çıkan yok. Adam gıda üretim sertifikası dahil bütün izinleri de almış. Ancak bu iş den geliri çok az, sıkıntıları büyük. Bu adama sahip çıkılmalı ve desteklenmeli. Bu işletme kapanırsa ülkemiz için iyi olmaz düşüncesindeyiz. İlgililerin, yetkililerin kulaklarını çınlatmak isteriz. Bu adama sahip çıknız.

23.Sayfa

Asmalıderede Çifte Kutlama.  Cami Açılışı ve Köy Hayrı Yapıldı

  Gönen Asmalıdere köyünde 11.5.2013 Pazar günü cami açlışı yapıldı.

  2009 yılında onarımına başlanan köy camii, 500.000 TL lik bir giderle modern mimarili camiler arasında yerini aldı.

     Cami açılışına Gönen  Kaymakamı Hüseyin Parlak, Gönen müftüsü ve vatandaşlar katıldı. Aynı zamanda köy hayrı da yapılan Asmalıderede, 3.000 civarında kişiye yemek ikramında bulunuldu.

  Açılış da konuşma yapan köy muhtarı Mustafa Ceylan ve  Cami  Yaptırma Dernek Başkanı  Arif Er  destek verenlere teşekkür ederek açılış kurdelesini birlikte kestiler.

    Caminin Kuran kursu bölümünde köy hanımlarından oluşan 40 kişinin de kursa katıldığı belirtildi.

24.Sayfa

Şehrin Girişine Türk Bayrağı  Nedim Devran ın Vatan Sevgisi

Herkes yol boylarına ve köy tabelası adı altında  ticari reklam tabelalarını asar ve sırf kendi menfaatini düşünürken, sıra dışı bir hizmete  ve icraata imza atan  Devran Et tesislerinin işletmecisi Nedim Devran, Gönen girişine iş yeri komşusuyla işbirliği yapıp  iki tane dev Türk bayrağı asarak herkesin takdirini kazanmış.

2010 yılından beri şehir girişinde dalgalanan Türk bayraklarına vatandaşlar hayran kalıyor ve bayrakların belediye tarafından asıldığını düşünüyormuş.

Bayrakların her ay değiştirildiğini ve ayda en az 500 TL gibi bir masrafı seve seve yaptığını belirten Nedim beyi Keşif Ekibi olarak kutluyor, topluma faydalı hizmetlerinin devam etmesini diliyoruz.

25.Sayfa

Genç Girişimci Yunus Soylu

     Günümüzde işsizlik var mı yok mu tartışılırken, gerçek işsizlik araştırılırken, baba parası ve hazır yiyenler, birilerin sırtından geçinenler   kınanırken kendi işini kuran ve birkaç kişiye de iş veren genç girişimciler de dikkat çekiyor.

    Bunlardan biriside 22 yaşında askerden gelir gelmez orada burada iş arayacağına, medeni bir cesaret örneği   gösterip kendi işyerini açan Yunus Soylu.

Kısa bir süre önce askerden gelir gelmez Çalıkuşu Döner  adıyla açtığı işletmesinde müşterilerine hizmet sunuyor.

    Çalışmak isteyene iş çok diyen Yunus Soylu, kaplıcalar caddesinde, şehrin en işlek yerinde kurduğu iş yerine 25 bin TL gibi bir masraf ederek eksiksiz ve kusursuz sayılabilecek nefis bir mekân açmış.

Böyle genç girişimcileri kutluyor, diğer gençlerin örnek almasını tavsiye ediyoruz

26.Sayfa

Gönen Ziraat Odası  Çifçinin Uğrak Yeri

Çiftçinin, üreticinin, köylünün kurumu hiç şüphesiz ziraat odalarıdır.

Üreticilerin, çiftçilerin, köylülerin her türlü ürün üretim ile ilgili taleplerini, şikayetlerini ilk önce ilettikleri yer şüphesiz ziraat odasıdır.

Köylü milletin efendisidir sözü ziraat odalarında asılı bir yazıdır.

Gönen Ziraat odası  şu sıralar en yoğun hizmet sezonunu yaşıyor. Hizmet binasının alt katında fide, tohum, ilaç ve çifçinin ihtiyacı olan her şeyin temini ve satışı, üs katında da devletten alacakları ürün desteklemeleri için müracaat ve kayıt işlemlerinin yapılması.

Bir taraf dan her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve ev sahipliği yapılan Gönen Tarım Fuarıyla ilgili destek çalışmaları, diğer taraf dan köylerde sürdürülen çifçi bilgilendirme seminerleri ve uygulannan çeşitli pilot projeler.

Gönen Ziraat odası başkanı  Necati Özkurt ve çalışanlarını kutluyor ve hizmetlerinde başarılar diliyoruz.

28.Sayfa

Örnek ve Önder Bir Vakıf   Gönen Hayra ve İlme Hizmet Vakfı

Gönül ve hizmet erlerinin kurduğu ve 23 yılda kurumsal hale gelen bir vakıf.

Adı Gönen Hayra ve İlme Hizmet Vakfı.Şifa diyarı Gönen ilçesinin,  1990 yılında kurulan ve merkezi Gönen olan tek vakfıymış.    Vakıflar Genel Müdürlüğü denetiminde, gönüllülerin, hayırsever vatandaşların destek ve    katkılarıyla hizmetlerini yürüten bu vakıf Gönende her gün günde üç öğün fakirleri ve ihtiyaç sahiplerini doyuruyormuş.       Sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça asla iyiliğe erişemezsiniz.  Allah yaptığınız her iyiliği en iyi bilendir.”  Ali İmran: 92

“Kim hayırlı ve güzel bir amelle gelirse, ona on misli sevap verilir…” En'âm 160

”Ant olsun ki, mallarınızın sarfı ve canlarınızın musibeti hakkında imtihan olunacaksınız…”Al-i İmran 186     Vakfın Broşüründe; Fakir ailelere giyecek, yiyecek, ayni ve nakdi yardımlar sağlar.

İlçede geleneksel olarak, aş evi vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine, adreslerine kadar sıcak yemek servisi yapar, fakir ailelerin çocuklarını toplu sünnet Merasimleri düzenleyerek sünnet ettirir.  Çeşitli bilim kültür faaliyetlerinin organizasyonunu yapar.  Vakfın aş evi, idare binası, kültür evi ve hayırseverlerin bağışladığı çeşitli araç-gereç  ve gayrimenkulleri bulunmaktadır. Her türlü; menkul, gayrimenkul, araç, eşya, ayni ve nakdi yardım, kurban, adak, zekât,

sadaka, fitre, erzak, gıda ve diğer bağışlarınızı gönül  huzuru içinde yapabilirsiniz. Diye belirtilmektedir.

Vakfın kıyamete kadar ihtiyaç sahiplerinin yanında olmasını, hayır sahiplerinin dünyada da ahrette de mutmain olmalarını diler hizmeti geçenleri kutlarız.

29.Sayfa

Bilgisayar Tamirciliğinde 15 yıl / Karakoç Bilgisayar

    Bilgisayar artık günümüzde hepimizin gerçeği, dostu, bir parçası ve hatta olmazsa olmazı. Bundan 15 yıl önce bilgisayar Gönende belki 100 kişide bile yoktu, resmi dairelerin bir çoğun da da sınırlı sayıdaydı. O tarihlerde Gönende bilgisayarcı da yoktu. Şimdilerde ise herkes de bilgisayar, herkes de bilgisayar sertifikası ve her evde bilgisayar ve tabii ki internet ve sanal ortam.

   1998 yılında Hakan- Halil- Günay Karakoç isimlerinde üç kardeş Gönende mütevazi bir mekana dükkan açtılar, bilgisayar tamirciliği ve satışına başladılar.

    Bir çok çırak ve kalfa geçti ellerinden. Kimisi kendine ait dükkan açtı ve kapattı, kimileri bu piyasadan çekildi. Ancak  Gönen e ilk dükkanı açan bu kardeşlerin örnek  birlikteliği, dayanışması, işlerindeki  sebatı kendilerini bu günlere taşıdı. İşletmelerde kurumsallık önemlidir.  Kurumsal yapısını onca inişlere çıkışlara, ekonomik şarlara ve rekabet ortamına göre koruyabilen şirketlerden biri de hiç şüphesiz Karakoç  Bilgisayar olmuştur.

   Bilgisayar alanında olduğu gibi elektronik alanda da faaliyet gösteren Karakoç kardeşlerden Halil Karakoç Bilgisayar tamir atölyesinin başında, Hakan Karakoç ise elektronik satış noktasının başında, en küçük kardeş olan Günay Karakoç ise kendini tamamen bilgisayar bakım onarımının başına almış.

   Bu kardeşleri  ve yıllardır sürdürdükleri bilgisayar tamirciliği işini ve işlerindeki kaliteli hizmetlerini takdir ve tebrik ederek daha uzun yıllara  doğru yol alması ve herekse örnek olmasını diliyoruz.

30.Sayfa

Joker Recep- Hizmette Sınır Tanımıyor   Çiçekkentin Tek Elemanı

     Gönen Reşadiye Mahallesi Çiçekkent sitesinin kuruluşundan beri sitede bekçilik, bahçıvanlık, su tesisatçılığı  yapan Recep Sucu site sakinlerinin büyük takdirini topluyor.

    282 konutluk sitede tek başına görev yapan Recep Sucu  sitenin temizliğinden, onarımına, güvenlik hizmetinden dert dinlemeye kadar her işi yapıyor. Pazar günü de çalışan Recep Sucu, boş zamanlarında da çimleri kesiyor ve suluyor.

Çalıştığı siteden bir de ev satın alan Recep bey, gece gündüz site ile ilgili işlere koşturarak bütün site sakinlerinin gönlünde taht kurmuş birisi.

Recep Sucuyu kutlar, çalışmalarının diğer meslektaşlarına da örnek olmasını dileriz.

31.Sayfa

Çallıca Köyünde Köy Hayrı – Yörük Köyü Geleneğinini Sürdürüyor

     Baharda köylerde köy hayırları başlar ve haziran sonuna kadar devam eder. Hem kutlu doğum haftası kutlamaları kapsamında hem de üç aylar içinde yapılan bu köy cemiyetleri Gönende bir gelenek hale gelmiş ve sürdürülmektedir.

       Kocapınar, Keçeler, Babayaka derken sonra da küçük bir Yörük köyü olan Gerdeme, yeni adıyla da Çallıca köyü köy hayrı yapıldı.

    Muhtar Ramazan Satırlı bu geleneği sürdüren ender muhtarlardan biri. Gayretleri olmasa belki bu organizasyon olamayacak tı.

   Herkes cemiyete geldi, akrabalar, dostlar, arkadaşlar kısaca insanlar bu vesile ile birbiriyle buluştular, sarıldılar, hoş sohbetler edip birlikte namaz kıldılar, vaaz dinlediler ve karınlarını da doyurarak işlerinin başına döndüler. Emeği geçenleri kutlarız.

32.Sayfa

Arıcılar Programı Hayırlı Olsun- İlk  Konuk Hüseyin Sarıdere

Türkiyem TV de yayınlanan Keşif- Arıcılar programının ilk konuğu 40 yıllık arıcı ve bal üreticisi Hüseyin Sarıdere oldu.

Sarıdere yi,  Ayvalıdere de arılarının başında merada ziyaret eden Keşif ekibi, 40 yılık arıcının deneyimlerini ekranlara taşıdı.

Arıcılar programında Hüseyin Sarıderenin önemli buluş, tavsiye ve önerileirni dinlemek isteyenler www.kesiftv.net sitesinde Arıcılar dosyasını izleyebilirler.

 

 Keşif 2. Sayı Tıklayınz5346 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KeşifTV
Örnek Prefabrik Evler
AraziTV
Örnek Prefabrik Evler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret353265
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732