Keşif Dergisi 2. Sayı1.Sayfa

Şifa Diyarı Gönen’in Yeniden

Yakın zaman da Türkiye’nin

Sağlık Huzur ve Tefekkür sahili olabilir ...

 

Şifalı sıcak su kaynağı bulundu

Devremülk termal otel inşaatı başladı

Arsa fiyatlarında  hareketlilik görülüyor

Biraz ilgi olursa Ocaklar, Bodrum, Kuşadası olabilir...

Güneş Deniz Kumsal Rüzgar Kırsal ve Temiz Hava HEPSİ BİR ARADA


2.Sayfa

Kuran Şairinden Nükteler  Cengiz Numanoğlu

Farkında mısın?  1.Bölüm

Beşerin temeli, bir küçük cenin,
Can vermeye, gücü yetmez kimsenin,
Kâinat denilen, dev değirmenin,
Suyu nerden gelir, farkında mısın?

Yıldızlar, bir adım yolundan şaşmaz.
Dağlar haddin bilir, denizler taşmaz.
Karıncanın yükü, boyunu aşmaz.
Bunca dengelerin, farkında mısın?

Bu dünya; uzunca bir yolun başı.
O mezar dediğin, bir sınırtaşı.
Ömür; iki günlük îman savaşı,
Her an bitebilir, farkında mısın?

Senin Sâhibin var, yokluğa kanma
Sana senden yakın, uzakta sanma,
O’na tüm kâinat, dar gelir amma,
Bir gönüle girer, farkında mısın?

Cehâlettir, O’nu inkâr nedeni,
Ne mümkün görmemek, O var edeni,
Beyin yönetirken, bütün bedeni,
Beyni kim yönetir, farkında mısın?

Etrafına bir bak, gör nicesini,
Gel de çöz, şu insan bilmecesini,
Bazen, ömür bile, tek hecesini,
Çözmeye yetmiyor, farkında mısın?

Kimi, kibir denizinde boğulmuş,
Kimi, minnet ile, kula eğilmiş,
İnsan olabilmek, kolay değilmiş,
O kutsal savaşın, farkında mısın?

 

Kimi, servetini, sefâya sermiş,
Kimi zekâtını, dürüstçe vermiş,
Kimi, bir lokmanın, şükrüne varmış,
Gerçek zenginlerin, farkında mısın? CENGİZ NUMANOĞLU

Şair  Şevki Çiftçinin 2 Kitabı Çıktı

Gönlümün sultanı, insan özeli

Yok yalan dünyada senden güzeli

Yaşar yüreğimde sevgin ezeli

Senden gayrisi hep yalandır ANAM

Derdime ortaktır nerede olsa

Koşar gelir hemen bir kere duysa

Hicranımdan gözüm yaşla dolsa

Akan gözyaşımı silendir ANAM3.Sayfa

Künye

Keşif  Marmara da, Türkiye de ve Dünya Genelinde   Gezi Belgesel Haber Bilim Araştırma                   Hobi ve Macera Dergisi

İmtiyaz Sahibi

Kaya Karataş

Yazı İşleri Genel Yayın Yönetmeni Haber Ve Tasarım

Kadir Demircan

Yayın Kurulu

Ali Bodur  Ali Dökmen  İsmail Ulutaş Güray Bağcı Kadir Demircan Kaya Karataş

Temsilcilikler

Ayvalık Hüseyin Topçu 05309736296  Ankara Ayhan Yalçınkaya 05353873874

İstanbul İsmail Çavdar 05412206999  Çanakkale Doç.Dr Mülayim Güre 05058802246

Proje ve Hazırlık:GönTAM  Yayın ve Reklam:Karataş Reklam

İletişim  536 6062730 Tlf-Fax:0266.7726603

kadirdemircankesiftv@hotmail.com

Merkez

Karataş Reklam  Gönen:V.D 24931321072

Kurtuluş Mah.H.Tümer Cad. 117 Sk No:2/A     Gönen Balıkesir Türkiye

Çeltik Bayramı Köy Hayrı Tuzakçı Köyü 2013

Tuzakçı Köyü geleneksel olarak sürdürdüğü Çeltik bayramı ve Köy hayrının bu yıl 13.ncüsünü gerçekleştirdi.

6 Haziran Pazar günü köyün kenarındaki mesire yerinde yapılan köy hayrına üç binin üzerinde vatandaş katıldı. Ünlü hafızlardan Ekrem Nalbant, Adem Karabey, Tahsin Karanfil ve Adem Ural ın da sunduğu programda okunan Kuranı Kerimle gönüller adeta coştu. Köy muhtarı Şeref Özbay yaptığı konuşmada bu geleneği her yıl devam ettireceklerini söyledi.

4.Sayfa

Önsöz Kadir Demircan

      Dergimizin 1. Sayısı geride kaldı. İlk sayısı çok beğenildi, tutuldu ve tabiri yerinde olursa kapışıldı.

   Keşif dergisi Allahın izniyle bundan sonra aylık olarak, sürekli aksatılmadan çıkarılacak. Keşif dergisini en son 2006 yılında 3 sayı çıkarıp uzun bir ara vermiştik. Tekrar başlamamızın sebebi, derginin gazete, televizyon, radyo, internet gibi  diğer bütün yayınlardan etkili ve kalıcı olması. Gözle görülür ve elle tutulur bir özelliği bulunması. Bir sehpa üzerinde o günün sonunda kaldırılıp atılmaması ve aylarca, hatta yıllarca masa üzerinde veya altında bulundurulması. Bir iş yerinde onlarca, yüzlerce gelip gidenin okuması göz atması.

    Dergimiz ulusal nitelikte bir yayın yapmaktadır.  Tabiiki bulunduğumuz il ve ilçeye daha fazla yer vermemizin sebebi vefa ve sorumluluk duygusudur.

    Dergimiz de görüldüğü gibi reklam yoktur, ya da yok denecek kadar azdır.

Dergi yayıncılığı çok zor ve maliyetli bir iştir. Peki üstesinden nasıl geliyoruz, tabiî ki gönüllülük esasıyla. Fotografı kendimiz çekiyoruz, haberi kendimiz, tasarımı kendimiz yapıyoruz ve tabiî ki kendi kendimize de para vermiyoruz.

    Böylece insan kaynağı maliyeti düşüyor. Zaruri giderlerimizi de  Karataş Reklam  ile GönTAM  Gönen Tanıtım Araştırma Merkezi Derneği  bağış ve aidat gelirlerinden sağlayarak bu hizmeti ortaya çıkarıyoruz.

  Dergiyi her yere, özellikle kurum ve kuruluşlara, köylere, ülke geneline tamamen ücretsiz olarak gönderiyoruz - dağıtıyoruz.

    Derneğimize, dergimize, hizmet ve projelerimize destek olan herkese teşekkür ediyoruz.

  Dergimizin imtiyaz sahipliğini Kaya Karataş ve tabiî ki Karataş Reklam yapıyor. Kaya bey kendisi de bir sanatçı, karikatürist, bu toprakların evladı, ilçesini ve hizmet etmeyi seviyor. Kadir Demircan ile Kaya Karataş, GönTAM ile Karataş Reklam, işte bir sivil toplum kuruluşuyla, ticari bir işletmenin uyguladığı ortak protokol ile, yaptığı  proje çalışması, işbirliği örneği. Darısı diğer sivil toplum kuruluşları ve işletmelerin başına. Ülkemizde sivil toplum kuruluşlarına devletin, belediyenin desteği yok. Ticari işletmelerin olsa diyoruz maalesef onlar da aynı. Biz bir yol bulduk, bu hizmeti gerçekleştirdik. Dergimize ve diğer sivil toplum hizmetlerimize maddi ve manevi destek olmak isteyenlere kapımız ve gönlümüz açık. Bekleriz.

5.Sayfa

49 Yıllık Keçi Üreticisi Rahmi Ülker Hacıvelioba
    Rahmi Ülker 65 yaşında, 17 yaşından beri Keçi üretimi yapıyor. 300 tane keçisi var. Bu yıl erkek ve dişi 200 tane oğlak satmış. Traktör almış ve birçok yatırım da bulunmuş. Keçi üretiminden çok memnunum, çok bereketli bir hayvan herkese tavsiye ederim diyor. Bir tane çoban tutmuş, oğlu da çobanın işi  veya tatilde olduğu  zamanlarda keçilere bakıyor. Günde 150-200 kilo süt veriyor. Zaanen kırması keçileri var. Bir keçi 1 ile 5 kilo arasında süt veriyor. Keçiler süt ırkı imiş. Üç tane de köpeği var. Keçilerin ormana zararlı olmadığı ve aksine çok faydalı olduğunu belirtiyor.

    Keçilere köyün kenarındaki meraya kurduğu derme çatma sayasında bakıyor. Toplu - sağım ünitesi ve güneş enerji paneli kurarak elektrik elde etmeyi planlıyor. 
     Devletin küçükbaş hayvancılığa daha fazla destek vermesini istiyor. Keçilere hiç yem vermiyor. Bütün besinlerini dağlardaki yaylımdan alıyor ve diyor ki keçilerin çok şifalı bir sütü var. Tamamen organik bir süt. Ancak kilosu 1.3 TL den gidiyor bu fiyat çok az.
Oğlakların baskülünü 16 TL den satmış. Damızlık oğlak veriyor. İsteyen herkese keçi üretimi, önemli bilgiler ve tavsiyeler konusunda yardımcı olduğunu söylüyor. 
Rahmi Ülker Tlf:0535 6428914
Hacıvelioba Köyü Gönen Balıkesir
Not
Rahmi Ülker Keşif Keçiciler Programının konuğu oldu. Keçi üretiminin püf noktalarını  öğrenmek için Gaziantep OlayTV de ki Keşif Programı-Keçiciler Dosyasını izleyebilirsiniz. Cuma 20.30 Cumartesi 9.30 Pazar 15.00 da

6.Sayfa

Türkiye de Yok, Dünyada Yok İlk Kez Gönen’de Kuruluyor

Biyogaz, Sentetik Petrol, Hümik Asit ve Organik Gübre Tesisleri, Gönen’e ve Ülkemize Hayırlı Olsun

Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. tarafından gerçekleştirilmekte olan enerji projeleri yatırımında sona doğru geliniyor.

Biyogaz Tesisi:

Başta büyükbaş hayvan ve tavuk gübresi olmak üzere çeltik sapları ve mezbaha atıklarından elde edilecek metan gazından elektrik üretimi amacıyla kurulmaktadır. Üretim EPDK’dan alınan lisans kapsamında yapılacaktır.

Sentetik Petrol Tesisi :

Öncelikle biyogaz atığı olmak üzere, arıtma tesisleri çamuru, çeşitli bitkisel atıklar ve mezbaha atıklarının, muhtelif aşamalardan geçirilerek sentetik petrol üretimi, yani bir nevi ham petrol üretimi gerçekleştirilecektir.

Organik Gübre Üretim Tesisleri

Hümik Asit Tesisi:

Bir çeşit  kömür tabakasından elde edilen ve çeşitli işlemlerden geçirilerek, organik gübre olarak tarımda kullanılabilecek bu ürün, sıvı ve katı hümik asit şeklinde üretilecektir. Kimyasal gübrelerle mahvedilen toprağın tekrar doğal hale getirilmesini sağlayacaktır.

7.Sayfa

Organik Gübre Tesisi:

Ham maddesi % 100 hayvan gübresi olan bu tesis,  hayvan gübresini çeşitli işlemlerden geçirerek organik gübre üretimi yapılmak amacıyla kurulmaktadır. Organik Gübre yine tarımda kimyasal gübrelerin yerine kullanılacaktır.

Üretilen maddelerin pazarlamasında  bir sıkıntının olmadığını belirten şirket yetkilileri, bölgemizde bulunan çiftlik ve çeşitli atıkların çevreye vereceği zararlarının hem de enerji üreterek ortadan kaldırılacağını, bu şekilde hem ülkemizin enerji açığına bir nebze de olsa katkı sağlanacağını hem de bölge için yeni istihdam olanaklarının sağlanacağını belirttiler.

Dört ayrı yatırımın biran önce tamamlanması için  yoğun çalışmaların sürmekte olduğu projeler, sırasıyla Eylül 2013-Mart 2014 tarihleri arasında üretime başlayacak şekilde hedeflenmektedir.

235 dekarlık bir alan üzerinde, Gönen-Biga karayolu kenarı, Hasanbey köyü sınırları içinde bulunan tesislerin yapımına 2012 yılı ilk yarısında başlandığı belirtildi.

Projelerin tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 80-100 kişilik bir istihdam ile bölge ekonomisine de bir katkı sağlanacaktır. Bilgi İçin İsmail Türkay:0533 56702880  266.7725903-04

8.Sayfa

Artık Kendi Makinemizi Üretiyoruz - Çayır Bitme Makinası Ayvalık

Dördüncü Viteste Tam Gaz Ot Biçimi Yerli Girişimci ve Mucit Halil Artur

Ayvalıkta bir girişimci. Mütevazi işletmesinde ülkemiz çiftçisi için bir makine üretmiş. Çayır Biçme makinesi. Hail Artur  tarafından proje haline getirilen ve üretilerek çifçinin hizmetine verilen bu makineyi yerinde  inceledik.

Traktörün arkasına bağladığınız makineyle yoncayı, yulafı, çayırı, tirfil’i, fiğ’i, mercimeği, baklayı, yaş ve kuru otu, yatık otu, karışık otu kolayca biçebilen bu makine görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Makineyi kendilerinin ürettiklerini, ülke içinde olduğu gibi, yurt dışı  sekiz ülkeye de ihracatta bulunduklarını belirten Halil Artur un en büyük destekçisi oğlu Mustafa Artur. Bu iş den  zevk aldığını söyleyen Mustafa Artur;  çayır biçme makinesi çiftçiye çok kazandırıyor, yedek parçası bol, iki yıl garanti veriyoruz ve çok hızlı ot biçiyor diyor.

Dileyen çiftiler   Keşif Ekibinin yerinde çektiği makinanın çalışmasını internetten video olarak izleyebilirler.

www.arturtarimmakinalari.com

9.Sayfa

Ayılara Elektrikli Çit  Elektrikli Çit Avlu Ne İşe Yarar

  Ayıların arı kovanlarına saldırarak içindeki balı yemeleri ve  kovanlara zarar vermelerinden bıkan Bursa Osmanpazar Selçuklu köyünden Arıcı Rüstem Kökseven çözümü Güneş enerjisi ile çalışan elektrikli çit avluda bulmuş.

Meyve bahçesindeki arıların etrafına çit avlı yapan Rüstem bey, artık rahatça evinde uyur olmuş.

Elektrikli çit avlu sitemini kurduktan sonra 1 yıldır hiçbir sorunla karşılaşmadığını belirten  arıcı Rüstem Kökseven, çit sistemini herkese tavsiye ederim diyor.

Elektrikli sistemi üreten ve kuran İbrahim Canımız da dokuz yıldır bu işi yaptığını, sistemi imal edip hazır olarak isteyen herkese verdiğini, kargo ile yurt içi her yere gönderdiklerini, güneş elektrik siteminin de  TurkWatt dan Burak Şenöz e ait olduğunu belirtiyor.

Çit avlunun meyvecilikte, küçükbaş, büyükbaş hayvan üretiminde, arıcılıkta ve daha birçok yerde kullanılabildiğini belirten İbrahim bey, elektrikli çitler hayvana  asla zarar vermiyor, sadece korkutuyor ve bir daha hayvan o bölgeye yanaşmıyor. Herkesin denemesini isterim diyor.

İbrahim Canımız 05532166704 Arıcı Rüstem Kökseven 05377215259 Burak Şenöz Güneş Elektrik Sistemi Kurucusu:05324284638

10.Sayfa

Zeytini Dalından İsteyin Ayvalık Zeytincisi Hüseyin Topçu

      Zeytin Yağının Önemini bilmeyen yoktur. Zeytin diyarı, körfez şehri ve Balıkesir’in İncisi  olan Ayvalık ta zeytin bahçesinde zeytin toplayan, fabrikasında işleyen ve mağazasında halka sunan Hüseyin Topçu’ yu zeytin tarlasında ve satış merkezinde ziyaret ettik.

     Doğanın insanoğluna armağan ettiği en değerli besinlerden biridir zeytinyağı. Bu mucizevi yağın, sağlık açısından sunduğu nimetler saymakla bitmez. Çocukluktan yaşlılığa, yaşamımızın her döneminde zeytinyağı, sağlığımızı birçok açıdan olumlu yönde etkiler.

Birçok araştırma, kalp sağlığı açısından yararlı besinlerin başında zeytinyağının geldiğini gösteriyor. Zeytinyağının kalp sağlığı üstündeki en önemli etkisi, kandaki “kötü kolesterol” miktarını düşürmesi. Kalbimizin en büyük düşmanlarından biri olan kolesterol, damarlarda birikerek kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını kontrol ederek damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur. Bunlarla birlikte sayılamayacak  çokluk da  faydası bulunan zeytin yağını hem toptan hem de perakende olarak halka arz eden  Hüseyin Topçu;  Kaliteli, lezzetli, şifalı ve doğal  olarak kendi ürettiğimiz  zeytin yağlarını Türkiye genelinde isteyen herkese kargo ile gönderiyoruz. Bize bir telefonla alo demeleri yeterli diyor.

 İletişim Hüseyin Topçu  Ayvalık www.kardeslerzeytincilik.com 05309736294

11.Sayfa

Eski Plevne Camisi Yıkıldı Cantaş İş Makinaları Yıkımı Gerçekleştirdi

Gönen Plevne mahallesinde, eski altı Eylül okulunun bulunduğu alana yapılan yeni Plevne camisinin ibadete açılmasın dan sonra, işlevini yitiren  1935 yapımı eski Plevne camisi yıkıldı.

   Eski cami Osman Can'ın sahibi olduğu Cantaş Hafriyata ait iş makineleri tarafından yıkılarak molozları kamyonlara yüklenerek  taşındı.

      Önceden  eski Gönen belediye binasının yıkımını da gerçekleştiren Osman Can,  son olarak yıkım kararı alınan Gönen

 İmam Hatip Lisesi Öğrenci yurdunun yıkımı ve molozların taşınmasını işinide gerçekleştirdi.

   Can hafriyat Gönen ve çevresinde hafriyat  işleri ile hurda alım satım işleri de yapıyor.

Osman Can İletişim 0535 5098270

h� s,��# �* “kötü kolesterol” miktarını düşürmesi. Kalbimizin en büyük düşmanlarından biri olan kolesterol, damarlarda birikerek kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını kontrol ederek damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur. Bunlarla birlikte sayılamayacak  çokluk da  faydası bulunan zeytin yağını hem toptan hem de perakende olarak halka arz eden  Hüseyin Topçu;  Kaliteli, lezzetli, şifalı ve doğal  olarak kendi ürettiğimiz  zeytin yağlarını Türkiye genelinde isteyen herkese kargo ile gönderiyoruz. Bize bir telefonla alo demeleri yeterli diyor.

 İletişim Hüseyin Topçu  Ayvalık www.kardeslerzeytincilik.com 05309736294

12.Sayfa

Yollarımız Yapılıyor Manyas- Balya Yolu Tamam

     Karayolları ekipleri yol yapımlarına hız vermişe benziyor.  Gönen – Balya ve  Gönen Bandırma yolunun  Taşpete köyüne kadar yeniden asfaltlanmasından sonra ekipler Gönen Manyas arası bozulan yolun yapımına da başladı.

     İş makineleri yolun tamamına sıcak asfalt ve mıcır dökerek  yol çalışmalarını sürdürüyorlar. Keşif bu görüntüleri 8.7.2013 de saat 16.00 da Gönen- Manyas karayolunda Kalfaköy yakınında çekti.

     En kötü ve acil durumda bulunan, ulaşıma neredeyse kapalı durumdaki  ve köylerin  isyanlara oynadığı Gönen- Yenice arası yol dururken, çok acil olmayan yolların yapılması da vatandaşlarca manidar bulunuyor.

Hasanbey Köyünde Çelik Kapı Üretimi   Mustafa Bıyıklı Bıyıklı Yapı

   Hasanbey köyünde 41 yıldır kapı - pencere  ve yapı işleriyle uğraşan Mustafa Bıyıklı, çelik kapıların imalatını  ve montajını da kendi ekibiyle küçük mütevazi atölyesinde yapmaya başlamış.  Gönen ve çevresinde yeni ve eski binalara Çelik kapı ile PVC pencere ve kapı sistemlerini yapan Mustafa Bıyıklı, son yıllarda işlerin iyice bozulduğundan ve işçi çıkarmak zorunda kaldığından dolayı çok üzüldüğünü belirterek, çalışmak ve üretmekten başka çaremiz olmadığı için şartlar ağır olsa da işlere devam ediyoruz dedi. Mustafa Bıyıklı İletişim:0537 398306413.Sayfa

Üretici ve Fabrikacı Portresi    Mutlular Un  Paketleme Servisi Hizmete Girdi

     Hayvancılık ve Tarım sektöründe önemli yatırımlara ve yeniliklere imza atan Mutlular firması un   fabrikasını yeniden ve yeni üniteleriyle  hizmete soktu.

     Fabrikanın baştan sona bakım onarım ve yenilemesinin  yapıldığı, yeni ünitelerin ve cihazların  kurulduğu,  yeniden hizmete girmesinin ardından, önceden uygulanan çuval sisteminden sonra  paketleme bölümünün de   faaliyete geçirildiği belirtildi.
  Paketlemeler 1 Kilo, 2 Kilo, 5 Kilo, 10 kilo, 25 Kilo ve 50 kiloluk paketler halinde paketlenerek müşteriye arz ediliyor.

   Paketlenen unların ağırlıklı olarak İstanbul’daki büyük marketlere pazarlandığı belirtildi.

Mutlular Un İletişim: 0266.7916401 www.mutlular-gonen.com

14.Sayfa

Taşımacılıkta Bölgede Lider Kuruluş Kamyoncular Kooperatifi (Abone100 alındı)

     Gönen’in ve Türkiye’nin yükünü onlar taşıyor. 1993 de kurulan Gönen de önemli bir sivil toplum kuruluşu. Gönen Taşıyıcılar Kooperatifi. 20 adet Frigolu, soğutuculu tır, 60 açık kasa tır, 20 kırkayak kamyon ve 104 üyesi bulunan bu kuruluş, Gönen deki  tarıma dayalı üretim yapan fabrikaların mallarını ülke pazarlarına taşıyor. Pirinç, peynir, yoğurt, et ve süt ürünleri, bakliyat, salça başta olmak üzere onlarca çeşit malın taşımacılığını yapan kooperatifin başkanlığını da yeniden seçilen Mehmet Uzun yapıyor. Kooperatifin  başkan yardımcılığını Kadri Dinçer ve yönetim kurulu üyeliklerini  de Özgür Akçay, Ferit Bağcı,Hasan Eroğlu,Turgay Ekin  oluşturuyor.

      Fabrikalardan sırayla yük alan kooperatif üyeleri ve kamyon sahipleri, kooperatif merkezinden uydu sistemiyle kamyonlarının nerede bulunduğunu, nereye gittiğini, hareket edip etmediğini  canlı olarak izleyip her hareketini takip ediyor.

Duvar Ustası Süleyman Kaşıkçıoğlu

   Süleyman Kaşıkçıoğlu Gaziantepli bir Duvar Ustası. Evlerine, işyerlerine, park ve bahçelerine  süslü duvarlar, Şelale, Kamelya, Barbuki, Kaynak Taşı ve Süs havuzları Yaptırmak isteyenler onu buluyormuş.

   Oğlu ile birlikte çalışıyor ve adeta bir ressam gibi sanat eserleri  meydana getiriyorlar. Süleyman usta ne düşünüyorsun bu hususta diye sorduğumuzda Türkiye nin Her  Yerinde Çalışıyoruz, 30 Yıllık Deneyim  ve Kaliteli İşçilik biz de  daha ne diyeyim diyor.

Gaziantep Türkiye Süleyman Usta İletişim: 05357256128

15.Sayfa

Gönen Eti Neden Lezzetli  Mehmet Çorbacı Gönenli Etçi İstanbul (100 sayfa alındı)

        Havasından, suyundan, otundan lezzet aldığını ve Gönen etinin çok lezzetli olduğunu söyleyen Mehmet Çorbacıoğlu, İstanbul da Gönen etinin çok tutulduğunu ve talep gördüğünü, bunun için  et işiyle ilgili çalışmaları yoğunlaştırdıklarını söylüyor.

    Kalfaköy kenarında Özcan Taşçı ile birlikte kurdukları hayvan çiftliğin de etlik sığır üretimi yaptıklarını belirten Mehmet Çorbacıoğlu, hayvanları burada Mutlular Mezbahasında kestirerek özel araçlarımızla günübirlik İstanbul a  doğrudan kasaplara  götürüyoruz. Zaten kasapların müşterileri de hazır. Gönen eti diye hemen piyasası ve müşterileri oluşuyor. Süt sığırcılığı yerine besicilik bize göre daha karlı bir iş. Sadece kendi ürettiklerimizi değiş Gönenin köylerinden de üreticilerin hayvanlarını alıp kestiriyoruz dedi.

    Malkoç Mahallesi Başçeşme Caddesi No 11 de  Erdal Ay le birlikte kurdukları  “Gönenli Etçi “ ismindeki irtibat bürosunda  faaliyette bulunan Mehmet Çorbacıoğlu Gönen’in eti hem lezzetli hem de  rengi güzel. Müşteri seviyor. Talep çok.  İstanbul da başka bölgelerinde etleri satılıyor ancak, bizim yörenin etine nedense daha fazla ilgi var.  Bu bölgedeki üreticilerimizin hayvanlarını değerlendiriyoruz. Besi hayvancılığına daha fazla ağırlık verilmeli” dedi.

Mehmet Çorbacıoğlu  İletişim: 05335220730 Erdal Ay İletişim: 05352527808

16.Sayfa

Oto Kiralama Sistemine Yöneliş    Mesut Kocabıyık  Alko Turizm (150 sayfa alınacak)

Avrupa da olduğu gibi ülkemizde de oto kiralama sistemine yöneliş artıyor.

Araç Kiralama Nedir ve Nerelerden Yapılır?

2010 senesinde artış gösteren araç kiralama sektörü, 2013 senesinde de yükselerek devam ediyor.

Araç kiralama kelimesine eş değer olarak, Oto Kiralama, Rent A Car ve Araba Kiralama gibi kelimeler de kullanılmaktadır.

    Araç kiralama, günlük, haftalık, aylık ya da yıllık araba kiralama işlemlerine denir. Araç kiralama yaparak istediğiniz süre içerisinde o aracın sahibi olabilirsiniz. Süre bitince aracı tekrar ilgili araç kiralama firmasına teslim edersiniz. Bu şekilde hem siz kazanırsınız, hem de kiralama firması kazanır. Bazı zamanlar araç kiralama, araç satın almaya göre ekonomik olabilir. Genelde büyük firmalar araç almak yerine, araç kiralama gibi seçeneklere yönelir.

Aracınız yok, acil araç lazım oldu, bir yakınınızın aracını almanız çok zor. Sebep hukuki sebepler. Aracı aldınız, kaza yaptınız, adam yaraladınız veya öldürdünüz,  hem ruhsat sahibi hem aracı kullanan yanıyor. Çünkü ara da bir protokol yok. Ancak kiralama işinde durum farklı. Her iki taraf da kendini garantiye almış oluyor. Bu nedenle siz den biri araç isterse, rizikoya gerek yok, ver 80 TL yi adama, kiralasın bir araç, işini görsün. Böylece siz de ne oldu, ne olacak stresinden ve endişesinden kurtulun.

        Gönende kısa süre önce kurulan Gönen Alko Oto Kiralama şirketinin  müdürü Mesut Kocabıyık kişilere, şirketlere, fabrikalara, günlük, haftalık, aylık araç tahsis edebildiklerini belirtiyor. Son model  ve konforlu otolar ile, 27 ve 46 kişilik D2 belgeli otobüsleri; düğün, gezi, servis işleri başta olmak üzere her türlü oto ve otobüs taleplerini karşılamaya çalıştıklarını ve kiralama sistemine büyük ilginin olduğunu belirtiyor. Mesut Kocabıyık İletişim 0544 2320004 www.gonenalkootokiralama.com

17.Sayfa

Kazdağlarında  Yaban Sığırı / Maliyetin Düşmesinde Salma Sığırcılık Modeli

Dünyanın oksijen deposu olarak bilinen 60 km uzunluğundaki Edremit’te bulunan ve Balıkesir ile Çanakkale yi birbirine bağlayan Kazdağılarında kırk binin  üzerinde yaban sığırı olarak da adlandırılan yerli sığırlar görenleri hayrete düşürüyor.

Keşif ekibinin araştırmalarına göre bu sığırlar Yenice- Edremit ve Havran ilçelerindeki köylere ait vatandaşların.

 Sığırların her biri sahipli. Sahipleri sığırları dağlara salmış ve serbest bırakmış. Sürüler halinde dolaşan sığırların en küçük sürüsü 15, en büyüğü de 80 civarında.

     Yerli sığır olarak adlandırılan bu sığırların gürünüşleri oldukça küçük. Dağda yavruluyorlar, büyüyorlar ve yaşıyorlar.

 Sahipleri sadece çok yoğun kış şartlarında sığırları  dağların kenarındaki barınağa koyup gözlem altına alıyor.Yine sığırların sahipleri hayvanların sütünden değil, sadece etinden yararlanıyor. Paraya ihtiyacı olduğunda dağlardaki mevkilerinde buluyor, kıstırıp yakalıyor ve satıyor.  Köylüler sığırlar için hiç bir bakım, yem, çoban, veterinerlik masrafı da yapmıyor. Sıfır maliyetle üreyen bu sığırlar dağlardaki doğal hayata da hiç bir zarar vermediği gibi fayda da sağlıyor.

    Sığırlardan yine köy halkı şikâyetçi oluyor. Sebebi ise dağlık yerlerdeki buğday, yulaf, arpa ve mısır tarlalarına dadanarak zarar vermeleri. Köylülerin hayvanlardan tek şikayetleri bu. Kaz dağlarında bol miktarda boynuzlu geyik, ayı, tavşan, porsuk, tilki, çakal da  yaşıyor ve avlanmak yasak. Ülkemizdeki hayvan bakımı ve yem fiyatlarının maliyeti düşünül-düğünde alternatif bir hayvancılık projesi ortaya çıkıyor. Dağlarda yaşayan bu hayvanların etleri de aynı fiyata satılıyor.

 Ancak bu hayvanların etleri tamamen doğal ve hakiki anlamda organik olduğundan daha yüksek fiyata alıcı bulması gerekiyor. Yurt dışından özellikle Macaristan ve Bulgaristan’dan alınan hayvanların da ucuz olması- üretim maliyetinin neredeyse sıfır seviyesinde olmasından kaynaklanıyor. Anlatılanlara göre bu ülkelerde hayvanlar salma sistem dağlarda bayırlarda başı boş kendi kendine yaşıyorlar.  Ülkemizde de bu sistem uygulanamaz mı diye soranlara kaz dağlarına gelip görmelerini tavsiye ediyoruz. Keşif ekibi bu hayvanlarla ilgili bir belgesel haber programı çekti, yakın zamanda

Olay TV de yayınlanacak. Daha fazla bilgi amacıyla hayvan üreticilerinin bu programı izlemelerini tavsiye ederiz.

18.Sayfa

Nohut Üretiminde Bölgede Lider  Recep Dereli Hacıvelioba Köyü

    Nohut üretiminde Gönen ve çevresinde örnek gösterilen Hacıvelioba köyü çiftçilerinden  Recep Dereli, ürettiği nohutlara Koçbaşı Bişkek Gönen nohudu adını da koymuş. Bu simi tescillemeyi de düşünen  Recep Dereli 2005 den beri her yıl ortalama 100-200 dekar arası nohut ekimi yapıyor. Nohutları doğrudan tüccara veren  Dereli, nohut üretiminin Gönen de  alternatif ürün olarak artması gerektiğini belirtiyor. Recep Dereli İletişim:05392195972

Köşe Yazılarını Kitaplaştırdı  Avukat Sedat Günay

Gönen’in önemli simalarından kültür, siyaset, spor ve hukuk alanındaki faaliyetleriyle bilinen Avukat Sedat Günay Gönen Gündem gazetesinde yazdığı köşe yazılarını kitaba taşıdı.

“Gönen de Yaşam İzim” adıyla yayınladığı 333 sayfalık eserde çeşitli zamanlarda yazdığı yazıları kitap haline getiren Günay; 9 Eylül 1944 de Gönende doğmuş, .41 yıldır da Gönende avukatlık yapıyor. 12 yıl SHP –CHP ilçe başkanlığını,6 yıl da spor kulüplerinin yönetiminde bulunan Sedat Günay, Gönen Gündem Gazetesinde de köşe yazarlığı yapıyor.

19.Sayfa

Bal Üreticisi Hüseyin Sarıdere  Gönen Arıcılar Birliği Başkanı

Arıcılık, Güney Marmara bölgesinde  her geçen gün yükseliyor.  45 yıllık arıcı olan  Hüseyin Sarıdere 500 e yakın kovanıyla tek başına ve tek iş olarak arıcılık yapıyor. 

Arı kovanlarını da kendisi imal etmeye başlayan Sarıdere organik bal için kara kovan balı da üretiyor. Balın 10 senedir para yapmadığını belirten arıcı Sarıdere, televizyonlardaki bal reklamlarına da tepkili. Gerçek üreticilerin balları duruyor, sahte balların reklamları yapılarak piyasaya ucuz ucuz sunuluyor ve halk kandırılıyor diyor.

  Sarıdere; çam balı, İlkbahar balı, ayçiçeği balı, kara kovan ballarının üretimini ve pazarlamasını yapıyor. Tüketimin arıtılması ve bunun için de balın öneminin anlatılması lazım gelir diyor.

 Hüseyin Sarıdere İletişim:05372930671

Pozitif Yaşam Televizyon Programı ON4 TV de Pazar 17.45 de

Yapımcılığını İsmail Çavdar’ın yaptığı, Özürlülerin sorunlarını ekranlara taşıyan ve Sevim Önay’ın hazırlayıp sunduğu televizyon programı “Pozitif Yaşam” kanal ON4 TV de altıncı ayını  ve 27 nci programı doldurdu.

Televizyon programcılığında ilk deneyimi olan Sevim Önay ın akıcı ve sakin sunumuyla özürlülerin tüm sorunlarının masaya yatırıldığı programın dış alan çekimlerine de başlandığını söyleyen İsmail Çavdar, EngelliTV internet televizyonu da kurduklarını, özürlülerin  bütün yönlerini ve hayata bakışlarını, başarılarını, hüzünlerini de işleyeceklerini belirterek,  engelliler gazeteni de  çıkardıklarını söyledi. 

  Türkiye’nin her yerinde televizyon programı yapacak, programa katılacak, gazete ve haber çalışması yapacak engelli gönüllüler de aradıklarını belirten Çavdar müracaatları bekliyoruz dedi.

 İsmail Çavdar 0541 2206999


20.Sayfa

Emlakçılar Dertli  Eskiye İlgi Yok, Yeni Konutlar Perim Yapıyor

     Ak Parti İktidarı döneminde Toki konutlarının revaçta olması ve müttehitlik sektörünün canlanması sonrasında ikinci el konutlara olan ilginin düşmesi emlakçıları kara kara düşündürmeye başladı.

    Bankalarının yeni binalar için konut kredisi vermesiyle birlikte herkesin yeni konut sahibi olmak istemesi, evini satmak isteyenleri de etkilemiş gözüküyor.

     Gönendeki ev fiyatları 80.000 TL ile 250.000 TL arasında  değişiyor. Müteahhitlerin sayısı da  60-70 civarlarında. Arsayı alıp temeli atan müteahhitler kısa sürede yapacağı konut ve iş yerlerini  peşin olarak satarak yatırımlarını çok kazançlı hale getiriyorlar. Ev fiyatlarının Gönen ve çevresinde metre karesinin 1.000 ile 1250 TL arasında, ev kiralarının da  sobalı dairelerin 200 – 400 TL arası, kaloriferli dairelerin de 300- 700 TL arasında değiştiği belitiliyor.

     Gönende 2000 yılında Emlakçılığa başlayan ve yeni adresi Rüstem Mah 70 Evler Cad. No:24 de faaliyet gösteren Dökmen Emlağın sahibi emlakçı Ali Dökmen yaptığı açıklamada “ Emlak sektörü zor günler geçiriyor, ikinci ele ilgi yok. Vatandaşlar evlerini kiraya kendileri veriyor. Kiralık ve satılık çok ev var ancak alıcı yok. Denizkent de satılık arsalarımız, köy evlerimiz, tarla, bağ bahçe satılıklarımız var dedi. Bu zaman da in iyi iş müteahhitlik oldu”. Ali Dökmen  İletişim 7626986- 05446262122

21.Sayfa

Amatör Balıkçılık Gönen Barajında Balık Avı

Amatör balıkçıların uğrak yeri olan Gönen barajı Kumköy regülâtörü kenarında kafa dinleyen ve oltasını baraja bırakarak sabırla bekleyen balıkçılar baraja ayrı bir güzellik katıyor.

Zafer Akkuş,  Mehmet Turan, Tayfun Aygün, İsmail Filiz’i baraj kıyısında bulduk. Sazan ve  Çapan balığı avladıklarını belirten amatör balıkçılar ara sıra stres atmak için gelip balık avladıklarını sonra pişirip yediklerini söylediler. Zafer Akkuş 0536 3608436

Reşadiyeliler  Derneği Mahallenin Sorunları İçin Dermek Kuruldu

Gönen’in Reşadiye Mahallesi gençleri Ahmet Kocaman öncülüğünde 2012 yılında kurdukları Reşadiyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin ilk genel kurlunu yaptılar.

İlk genel kurulda yeniden Ahmet Kocaman başkan olurken, Özgür Çiftçi, Sezer Çetin, Erhan Can, Zafer Çalı, Zafer Özcan, İsmet Durmaz da yönetim kurlu üyeliklerini  oluşturdular.

87 üyesi bulunan dernek yönetimine;  düğün salonu,  halı saha ve sosyal mekanların yapımı  sözünü veren Gönen Belediye başkanının seçimlere kadar sözünü tutarak Reşadiyelilere bu hizmeti kazandırmasını beklediklerini belirten dernek yönetimi, amacımız mahallemize güzel hizmetler kazandırmak. Muhtarlıkla da uyum içinde hizmet için çalışıyoruz dediler.

22.Sayfa

Tatilciler Rüzgârdan Denize Giremedi Ocaklar da Deli Rüzgar

      Bir haftadır esen rüzgar denizde dalgalara ve  deniz suyunun soğukluğuna yol açınca sahilde denize giren tatilcilerin bir çoğu tatilini yarıda keserek evlerine döndü.

    Marmara denizinde hakim olan rüzgar Erdek Ocaklarda denize giren vatandaşları zorladı. Çoğu vatandaş soğuk olmasına rağmen girmeyi denerken, bazıları deniz kenarında sadece denizi seyretmekle geçirdi, bazı vatandaşlar da evlerine geri döndüler.

     Sezon olmasına rağmen Ocaklarda otel ve pansiyonların doluluk oranları % 50-60 lar da olduğu  ve işlerin  diğer yıllara oranla durgun geçtiği belirtildi.

    Bu yıl ilk defa Ocaklarda park mafyası da türedi. Sahilin kenarına araba park etmeniz mümkün olamıyor. Bütün sokak araları dahil arabanızdan iner inmez birisi gelip 5 TL diyor. Vatandaşların yoğun tepkisini çeken bu uygulama için, buralarda belediye yok mu, devlet yok mu, sokaklar mafyanın kontrolün demi denmeye başlandı. Belediyenin bir hizmetinin görülemediği Ocaklar beldesinde tatil yerlerinin bakımsız, düzensiz, denetimsiz olduğu da gözlerden kaçmadı.

Avukat + Üretici + Siyasetçi Portresi Ülkü Dönmez

       Hukuk ve adalet saatinde adliyede, avukatlık bürosunda, çeltik zamanında çamurlu çizmeyle çeltik tarlasında, siyaset zamanında Belediye meclis toplantı salonunda, önemli kararların alınması vaktinde bir sima.

     Avukat Ülkü Dönmez Gönen’in Köteyli köyünden. Avukatlık yapıyor, çiftçilik te ise çeltik ekimi. CHP den de belediye meclis üyesi. Gönen ile ilgili şehrimizin lehine olacak kararlarda muhalefet değil destek yapıyoruz diyen Dönmez, hangi siyasi görüşten olursa olsun herkesi Gönen için çalışmaya ve herkesle her ortamda diyalog ve işbirliği yapmaya ve  yapıcı olmaya  davet ediyor.

23.Sayfa

Gazete Dağıtımı  Zor  İş Günde 500 Yere Dağıtım

       İçimizde Kaç kişi inandığı dava uğruna gazete abonesidir. Kimisi kupon biriktirerek tabak çanak alır, kimisi kitap, kimisi de  hizmete destek olmak için gazete abonesidir. Ben şahsen 20 yıldır Akit gazetesine aboneyim, hiç kesmedim, kesmeyi de düşünmüyorum. Çünkü darbelere karşı, işbirlikçi hainlere karşı dik duracak, doğruları haykıracak demokrat ve cesur bir basın olması  ve mutlaka desteklenmesi lazım geldiğine inananlardanım. Onun için de benim  bireysel olarak böyle gazetelerden en az bir tanesini desteklemem lazım.  Gazetemi de her gün kapıya getirirler. Yaz kış, arife günü, bayram günü, pazar günü, kış günü, yaz günü her gün..  Getirmedikleri zaman da kızmam, hoşgörüyle bakarım. Çünkü bu iş zor  bir iştir.  Herkes yapmaz, yapamaz.

   Avrupalı gazeteyi daha çok okur, orada gazeteler daha çok satılır. Bizde de beleş bulunursa okumak tercih edilir. Okunmasa da olur.

    Ancak insan denen varlık madde ve manayı içerir, biyolojik ve kültürel bir varlıktır insan. Gerçekte insana lazım olan olmazsa olmazlardan; ekmek gibi, su gibi, barınak gibi olan ihtiyaçlarla beraber  gazete de, kitap da televizyon da kısacası bilgi ve haber de ekmek su gibidir, gerçek bir insan için  ihtiyaçtır. En azından ben böyle düşünüyorum.

    Kimileri kendiliğinden gazeteye abone olur, inandığı dava uğruna destekler, kimileri de gazeteye zorla abone yapılmak zorunda bırakılır.

     Ama gerçek olan bir şey var ki Aliosman Karabacak ismin de bir arkadaşımız var ki onun işi  gazete dağıtmak.  Önder Koç ve Mustafa Bezci de aynı işi yıllarca yapan ve bu iş den ekmek yiyen arkadaşlardan. Zaman 1000, Akit 80, Milli gazete 20, Yeni Şafak 80, Sabah 300 Takvim 40,Fotomaç 30 gazetelerini her gün dağıtıyorlar. Günde beş yüz kapıya gazete bırakan Aliosman bey ayda yirmi beş bin gazete dağıtarak adeta destan yazıyor da kimse farkında değil. Aliosman Karacacak’ı, Mustafa Bezciyi, Önder Koçu  tebrik ediyor, teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Aliosman Karabacak İletişim:05365970509

24.Sayfa

Teklikeli Meslek Minarecilik Fahrettin Sındıraç

Tehlikeli  ve nesli tükenen mesleklerin başında minarecilik gelir. Karacabeyli Minareci Fahrettin Sındıraç babasıyla birlikte köy köy kasaba kasaba gezerek bozulan eskiyen, boyası dökülen minareleri tamir ediyor. Bütün zamanları minare tepelerinden geçen Fahrettin Sındıraç bu baba mesleği, başka işimiz yok, ekmeğimizi bu iş den çıkarıyoruz.

 Eskiyen minareleri yep yeni yapıyoruz. Tamir, bakım onarımdan sonra boyuyoruz ve eskisinden yeni hale getiriyoruz.

 Bir minarenin bakım onarım maliyeti iki bin ile altı bin lira arasında değişiyor. Bu iş sadece yaz aylarında oluyor kışın ise boş yatıyoruz. Bu meslek de maalesef bitmek üzere. Biz yaşatmaya çalışıyoruz. Yaptığımız işlerden ücretimizi bile alamadığımız yerler oluyor. Çok ağır ve tehlikeli şartların haricinde ekmeğimizin hakkını da vermiyorlar diyor.

Fahrettin Sındıraç İletişim:05469688795 Bursa Karacabey

25.Sayfa

Motograos Yarışçıları  Gönen Yarış Pistinde

Motograos yarışçıları Gönen yarış pistinde  motogros yarışmalarına hazırlanıyor. Bursa dan Gönen deki yarış pistine eğitim için gelen dört yarışçı yaptıkları eğitimde  inanılmaz gösterilerde bulunarak Keşif ekibini adeta büyülediler.

Sonbahar sezonundaki Türkiye yarışmalarının yapılacağı Gönen yarış pistine geleceklerini söyleyen yarışçılar Göneni çok beğendiklerini ve yarış pistinin çok isabetli bir yatırım olduğunu belirttiler.

İletişim:05332714044

Gönen Çiftçi Malları Koruma Ekibi  Çiftçinin Kırsaldaki Güvencesi

       Gönen Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanlığına bağlı  koruma görevlileri  üniformaları ve motorize devriye ekipleriyle gece gündüz arazilerde çiftçilerin mallarını koruyor.

       Koruma görevlileri; çiftçinin tarlasına ve ürünlerine zarar gelmemesi, zarar verenlerin bulunup hasar tespitinin yapılması ve cezai işlem uygulamalarıyla beraber bilirkişilik ve çiftçi danışmanlık hizmetlerini de veriyorlar.

      Başkanlığını Mehmet Ali Güvenlerin  yaptığı birlikte, çiftçiler dönüm başına yıllık 2 TL koruma ücreti ödüyorlar.

   Tlf:0266.7624467-0544 7624467

Adres:Altay Mah. Eski Biga Cad. No:34/B Gönen Balıkesir

26.Sayfa

Gönen’in Haber Siteleri Gönen Eski Gönen Değil

www.gonenimiz.com

Yenigün Gazetesi  Sahibi Yüksel Şen.  Gönen de haftalık çıkarılan bir gazete. Gazete hem basılı hem de internet üzerinden yayın yapıyor.

0543 3983705 gonenyenigun@hotmail.com  Akçaali Mah. 19. Sok. No:8 Gönen/Balıkesir

www.gonenhaber.net

Sahibi Nurtan Şenyıldız. Eski Radyo ve Televizyoncu. Aynı zamanda internet site tasarımları da yapıyor.

05337144147   Webistan  Atatürk Cad.No:24/A Gönen/Balıkesir  

www.gonengundem.com

Günlük gazete olarak da yayın hayatına devam ediyor.

Akçaali Mahallesi Müftü Şevket Caddesi. No: 55 GÖNENBALIKESİR
 
haber@gonengundem.com  0.266 762 65 86

www.gonenajans.com

Matbaası, Gönen Haber adıyla haftalık yerel yayın yapan bir de gazetesi vardır. Kurucusu- Sahibi ve Editörü Ali Rıza Turna dır.  0266.7623940 0538 4802185

İşte Meydan Gazetesi

İnternet sitesi hizmeti askıda. Günlük çıkarılan bir gazete. Sahibi Ahmet Çiçektir. İletişim:0266.7621155 0536 4114411

Gönen Postası Gazetesi

İnternet sitesi hizmeti askıda. Günlük çıkarılan bir gazete. Sahibi Çağlar Bakkal dır.. İletişim:0266.7621332

www.haberaktif.com.tr

Haber Aktif adıyla haftalık çıkan bir de gazete yayını yapıyor. Sahibi ve kurucusu Burak Demirelli dir. Aynı zamanda ajans hizmeti de yapan kuruluş logo tasarımı, wep tasarımı ve muhtelif reklam, ajans ve matbaa işlerini de yapmaktadır.

Tlf:05376206877 0266.7624942.

www.gonendenhaberler.net

www.gonentv.net  www.gonengontam.net

www.kesiftv.net www.turkiyeiskulubu.com www.suru-ciftcitv.net

2005 yılında kurulan GönTAM Gönen Tanıtım Araştırma Merkezi Derneği bünyesi ve hizmetinde bulunan internet siteleri ve internet televizyonlarıdır. Editörlüğü nü Kadir Demircan yapmaktadır.

İletişim:0536 6062730 kadirdemircankesiftv@hotmail.com

Keşif Dergisi ve Televizyon Programı

www.kesiftv.net

Ulusal çapta hazırlanan ve yayınlanan  Gezi Belgesel Haber Bilim Araştırma Hobi ve Macera  Televizyon Programı ve Dergisidir. Kaya Karataş- Karataş Reklam ve Kadir Demircan GönTAM  ile ortak proje uygulaması yoluyla  yayınlanmaktadır. TV Programı 60 dakika haftalık olarak, dergi de 32 sayfa aylık olarak yayınlanmaktadır.

İletişim:0536 6062730 kadirdemircankesiftv@hotmail.com

27.Sayfa

Gönen Çayı Çevreyi Kirletiyor  İmza Kampanyası Başlatıldı

Tarihi Gönen çayındaki kirlilik vatandaşları çeşitli çözüm arayışlarına yöneltmeye başladı.

Sulama Birliği Başkanı Bülent Can öncülüğünde Tuzakçı, Bostancı, Ayvalıdere, Ulukır, Gebeçınar ve Musakça  köylerine ait muhtarlar ve çiftçiler çaydaki kirliliğe çözüm için çeşitli girişimlerde bulundular.

Köy muhtarları köyümüzün dibinden geçen çayın pis kokusundan bıktıklarını, hayvanlarının içtikleri sulardan zarar gördüğünü, ürünlerini çaydan akan su ile sulamak zorunda kaldıklarını, bu su ile sulanan ürünlerini pazarlamakta güçlük çektiklerini belirterek ilgililerin, yetkililerin, siyasilerin mutlaka bu soruna bir çözüm bulmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Çayın temizlenmesi için Sulama Birliği üyesi olan 47 köyde imza kampanyası başlatıldığı belirtiliyor.

28.Sayfa

Sepetçi Köyü Camisi Onarılarak İbadete Açıldı Köyde İftar Yemeği Verildi

Sepetçi köyü   camisi  GönTAM öncülüğünde onarılarak yenilendi ve halkın hizmetine sunuldu.

   Saraçlar köyünün Sepetçi Mahallesi olarak da bilinen Sepetçi Köyü camii yaklaşık iki ay süren yoğun bir bakım onarım çalışmasından sonra yenilenerek ibadete ve halkın kullanımına açıldı.

     Keşif ekibi; duvarları göçmüş, camları kırılmış, çatısı harap halde  ve kullanılamaz durumdaki caminin  içler acısı durumunu  yaklaşık on ay önce Türkiyem TV de Keşif Programında ekranlara taşımış ve hayırseverlerin yardım elini uzatmaları için çağrı yapmıştı.

     Çağrıya Almanya dan arayarak cevap veren İsmet Toygan isimli hayırsever bir teyzemiz caminin onarımı için destekte bulunmuştu.

    GönTAM ın üstlendiği  ve Saraçlar köyü muhtarlığı ile organize olarak  yürütülen bakım onarım çalışmaları kapsamında; caminin çatısı aktarıldı, duvarları tamir edildi, iç ve dış cephe boya badanası, tuvalet  ve abdest alma yeri yapıldı,  pencerelerin camları değiştirildi ve boyandı, cami avlusu yapıldı, cami odaları onarıldı ve boya badanası yapıldı, elektrik tesisatı tamir edildi, camiye ve tuvalete su getirildi, çevre düzenlemesi yapıldı.

Caminin onarımı tamamlandıktan sonra Pazar günü cami avlusunda köy halkı adına iftar verildi. Düzenlenen iftar yemeğine 70 kişi katıldı. Yemekten sonra topluca teravih namazı kılınarak cami ibadete açılmış oldu.

Teşekkür Ederiz

Sepetçi Köyü Camisinin Onarımında Katkıları Bulunan

Almanya dan İsmet Toygan Hanımefendiye

Gönen’den Tenzile Kuruçay teyzemize

Can Hafriyat tan Özcan Çalık’a

Cantaş Hafriyattan Osman Can ‘a

Yeşil Gönen Halı Yıkamadan Ziya Şayan’a

Su Tesisatçısı Necmettin Yalım’a

Poyraz Cam dan Özcan Poyraz’a

Palaz Camdan Recep Palaz’a

Pak Kumdan Kemal Aktaş’a

Güven Elektrik den Ersin Merdim’e

Tokyay Kereste den Abdulalh Tokyay’a

Tutku Tablod dan Ahmet Erdem ve Hülya Duman’a

Çetin Plastikten Şevki Çetin’e

Sepetçi Köyü Halkına, Camide Bizzat Çalışan Herkese ve Emeği Geçen Ustalarımıza

Teşekkür Ederiz

GönTAM – Saraçlar Köyü Muhtarlığı

www.gonengontam.net

29.Sayfa

El İle Orak Biçimi Organik Orak Makineleri

Büyükşapçı Köyü Yörükleri - Havran - Balıkesir -Türkiye

    Havranda bizleri 25-30 yıl gerilere götüren  bir nostajı ile karşılaştık. Balıkesir den Edremit’e giden  körfez yolunun hemen kenarındaki buğday tarlasında el ile olark biçen, bağcık atan, demet bağlayan Yörük hanımları görünce dayanamayıp durduk ve fotoğrafladık.

    Orak biçen  bayanlardan Figen Akdeniz’e sorduk niye bu çağ da el ile orak. Havranın Büyükşaspçı köyünde çoğu kişinin orakları hala bu şekilde biçtiklerini söyledi bize. Bu şekilde daha iyi biçiyoruz, ürün israf olmuyor, temiz biçiyoruz diyor. Bir de gelenek devam ettiriliyor. Geleneğin sadece öküz boyutu  kaldırılmış. Çiftler traktörle sürülüyor, hasat el ile yapılıyor. Öküz ile çift süren varsa bizi arasın gidip televizyon programı çekelim diyoruz.

Figen Akdeniz - İsmail Akdeniz İletişim 0535 7944493

30.Sayfa

Sulama Birliğinde Yeni Dönem Bülent Can

     Gönen Barajının sularını Sulama Birliği kanalı ve kurallarıyla Gönen Ovası, Sarıköy Ovası, Gündoğan Ovası, Tuzakçı ovası başta olmak üzere Gönenin bereketli topraklarındaki tarım arazilerinin sulanması için çalışan Gönen Ovası Sulama Birliği yaz döneminde en hızlı sezonunu yaşıyor.

       Bakım, Onarım ve Kontrol çalışmalarında aktif olarak kullanılan motorize ekipleri güçlendirmek için 10 adet yeni motoru hizmete sokan Birlik başkanı Bülent Can, görevi yeniden devir alır almaz çiftçilerin önemli şikâyetlerinden olan sulama ücretlerini indirdi. Daha sonra Osmanpazar P3 Pompası nın hizmete girmesiyle; Köteyli, Hacımenteş, Osmanpazar, Kalfaköy, Asmalıdere köylerine ait tarım arazilerine de su verilmeye başlandığı, DSİ den cazibe ve pompaj sulama alanlarının da  komple devralındığı belirtildi.

    Bürüt olarak 118.000 dekar lık bir tarım alanının sulamasından sorumlu olan birlik, çeltik, mısır, patlıcan başta olmak üzere şu anda yoğun olarak sulamaların yapıldığı bir zamanda su kaçaklarının önlenmesi, adil ve düzenli sulama hizmetinin verilebilmesi için motorize ekiplerle sürdürdüğü çalışmalarına gece ve gündüz demeden devam ediyor.

Birlik ayrıca çiftçilerin  bilgilendirilmesi, hizmet ve faaliyetlerin hakla duyurulması amacıyla eğitici, tanıtıcı, bilgilendirici hizmetler kapsamında  dört ayda bir yayınlanmak üzere Su ve Tarım isimli bir de  32 sayfalık renkli dergi çıkarmaya hazırlanıyor.

İletişim: 0266 763 05 24 www.gonenovasisulamabirligi.com

31.Sayfa

Sulama Birliğinin Kurucu Başkanı Ahmet Yıldırım Karahan Hakka Yürüdü

      1998 yılında Gönen Ovası Sulama Birliğinin kuruluşunda aktif rol oynayan ve kurucu başkanlığını yapan, aynı zamanda Sarıköyün eski belediye başkanlarından Ahmet Yıldırım Karahan vefatının ardından  Sulama Birliğine katkılarından dolayı birlik yönetimi ve üyeleri tarafından hayırla anılmaya başlandı.

       Birlik başkanı Bülent Can yaptığı açıklamada;  kurucu başkanımız Ahmet Yıldırım Karahan’ın,  yurt dışında olmam sebebiyle cenazesine katılamadım. Duyduğumda çok üzüldüm. Allah mekânını cennet eylesin, Allah ailesine sabırlar versin. Kuruluşunda  önemli hizmetleri olduğu Sulama Birliğinin çitasını hep yükselteceğiz ve kendini hayır ve rahmetle anacağız. Dedi.

Çiftçi Yerli Malını Tercih Ediyor  Tümoson Gönende  500 Satış

      Çiftçinin dostu Türk Traktörlerinin Gönen deki Tümoson bayisi Serdar Ruşen Balıkesir ve Bursa bölge bayisi olarak yerli traktörlerimizi çitçilerimiz daha fazla tercih ediyorlar dedi.

     Bu nedenle  50 beygirden 105  beygire kadar gücü olan ve Ziraat bankasının 5 yıla kadar  kredi verdiği, 32.000 TL ile  83.000 TL arasında değişen fiyatlarıyla, %99 u çift çeker olan traktörlerimizden sadece Gönen’e 500 adet verdik dedi.

   Parası ucuz, yedek parçası bol olan Tümosonların her türlü arazi şartlarında çalıştığı ve  çok kolay  kullanılabildiğini belirterek  çiftçilerimize yerli malını tavsiye ediyorum dedi.

32.Sayfa

Keşif Programları

Koyuncu  Arıcı  Çiftçi Turizm Gezi  Kültür Sanat Köylerimiz Şehirlerimiz

ve 34  Ayrı Keşif Dosyası İle 

İnternetten Yayınlanan

www.kesiftv.net de

www.suru-ciftcitv.net de

www.gonentv.net de

Uygudan Yayınlanan

Gaziantep OlayTV de

Cuma 20.30 Cumartesi 9.30 Pazar 15.00 da  Yayında

Keşif Programlarında Yer Almak İçin 0536 6062730

GönTAM – Karataş Reklam İşbirliği İle

Keşif 1. Sayı İçin Tıklayın
5137 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KeşifTV
Örnek Prefabrik Evler
AraziTV
Örnek Prefabrik Evler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret323091
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.42138.4550
Euro9.95469.9945